Garaj Kapısı Tamiri


Genelde otomatik kapılarda kullanılan motorlar uzun süre bakım gerektirmez motorlardır. Ancak hareketli parçalar bir süre sonra fazla çalışmasa da motorlarda takım sorunlar çıkabilir. Motor otomasyon sistemine sahip kapılarda, kapı ağırlığına uygun motorlar tercih edilmediği takdirde zamanından önce arızaya geçme durumu söz konusu olabilir. Risk analizi yapıldığında, kapı motorlarının günde onlarca kez çalışan sistemlerden daha fazla riske sahip olduğunu görmek mümkündür.

İş yeri ve ya konutunuzda bulunan uzaktan kumandalı otomatik kapınızı açacaksınız fakat bir anda çalışmadığını fark ediyorsunuz! Yaşayabileceğiniz sıkıntıyı düşünerek panik yapmadan önce kumandanızın pillerini değiştirmeyi ya da kapağını açarak pilin yatağından oynayıp oynamadığını kontrol ediniz ya da pilleri yenisi ile değiştiriniz. Buna rağmen kapınız hala çalışmıyorsa endişe etmenize gerek yok. Motor otomasyon sistemine sahip bütün kapılar, aynı zamanda manuel uygulama ile de ihtiyacınızı gidermektedir.

Nedir Manuel kullanım? İş yerinizde ve ya evinizde kullandığınız her türlü motor otomasyon sistemine sahip kapı çeşitleri ( Endüstriyel kapılar, garaj kapıları, fotoselli kapılar, uzaktan kumanda, kart, buton, metal kütle dedektörü, fotosel, plaka tanımlama gibi her türlü sistemi kapsar) Enerji kesintisine uğradığında el ile çalışma imkanı sağlar.  Olmaz demeyin! Mahallenizde trafo patlayabilir, bütün şehrin bir anda elektriği kesilebilir, konutunuzda ya da iş yerinizde elektrik aksamını ilgilendiren çok büyük boyutlarda arıza söz konusu olabilir. En son ihtimal motor otomasyon sisteminizde arıza oluşmuş olabilir. Bu tür durumlarda sistemi manuel olarak açıp kapatabilir, kilitleyebilirsiniz.

Motor otomasyon sistemine sahip kapılar kolay bozulup, çok sık arıza yapmazlar. Kapılarınıza verilebilecek en büyük zarar bilinçsiz kullanım ve çarpmalar olacaktır. Bunun dışında diğer bir faktör’de dış etkenlerden dolayı oluşabilecek arızalardır. Aşırı nem ya da su alması motor otomasyon sisteminde arızalara yol açabilir. Motor otomasyon sistemine sahip kapıların elektronik kısımları uzman olmayan kişiler tarafından kurcalanmamalı, arıza durumu söz konusu olduğunda konusunda uzman kişilerle iletişime geçilerek tamir ve bakımı yaptırılmalıdır. Unutmayın; Uzman olmayan kişilerin motora zarar vermesi durumunda masrafınız normal tamir masrafından daha fazla masrafa neden olur.

Öncelikli olarak belirtmek isteriz ki otomatik kapılar kendileri kendi içinde konfigure edilmiş motor, ünite ve mekanik donanımlardan oluşmaktadır. Bu özellikleri ile uyum içerisinde çalışan parçaların farkı markalar ile beraber uyum içerisinde çalışmaları pek mümkün olmamaktadır. Otomatik kapı yaptırmak istediğiniz firmanın uzun süredir var olup olmadığına teknik servis ve satış sonrası destek konusunda yeterliliğine dikkat edilmelidir. İso kalite belgelerine sahip bir firma ile çalışmanız sizlere satış ve satış sonrası hizmet yeterliliği konusunda önemli bir referans olacaktır.

Montaj konusunda deneyimli bir firmaya yaptırılacak uygulamalar uzun süreli ürün kullanımı için oldukça önemlidir. Montaj hizmeti veren firmanın referansları incelenmelidir. Yanlış yapılan montaj en değerli elektronik ve mekanik donanımı değersiz kılacağı unutulmamalıdır. Son zamanlarda konusunda uzman olmayan kurum ve kuruluşların yanlış ve eksik montaj uygulaması yaptığı tarafımızca gözlemlenmektedir. Bu konuda yapılan en büyük hata emniyet sensörü kullanılmadan yapılan montajlardır. Emniyet sensörleri radarın görüş alanlarının dışında kalan bölümlerde yarattığı ekstra güvenlik sağlama amaçlı donanımlardır. Emniyet sensörü bulunmayan kapılarda çarpmadan kaynaklanan yaralanmalara sıklıkla rastlanmaktadır.

Diğer bir konu ise uygulanacak ürünlerin niteliği ve kalitesidir. Seçim yapacağınız ürünlerin kalitesi ve konusunda uzman firmaların ürünleri olduğundan emin olmanızdır. Uygulaması yapılan ürünlerin CE belgelerinin olmasına dikkat etmeniz ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçmeniz için önemli bir kriterdir.